Blog post

GOOD VIBES ONLY

Hey guys ! Finally I got back to my blog. When I wrote my last article, I was still in Japan. Meanwhile I rebooked my ticket from Osaka to Vienna and came back to Slovakia. I didn’t tell anyone, that I’m coming back home, so everyone was surprised with my “comeback”. First of all I thought that I’ll make few days off and recover myself after being in Asia for few months, but my plans of chilling didn’t go well… Since I returned to Slovakia, I’ve been so busy. These days I’m working with Jana on some big projects. (Btw she became blogger of the year this past weekend, so yes we were hangover till Tuesday haha.) Being creative, shopping, taking and returning stylings from the stores all days long . The good thing about all of this is, that sometimes I see stuff, which I have to buy for myself imidiately. As for an example this GOOD VIBES ONLY  jumper from ZinZin concept store. During the weekend I packed my camera, straw hat, Novestas and drove to Austria. As usual I pulled my white socks up to the knees and wore outfit that is full of summer vibes. What do you think ?


Ahojte ! Konečne som sa dostal naspäť k blogu. Môj posledný článok som písal ešte z Japonska. Medzičasom som prebookoval letenku z Osaky naspäť do Viedne, prišiel na Slovensko a mojim neohláseným príchodom prekvapil všetkých naokolo.  Myslel som, že budem mať pár dní dovolenky a ničnerobenia, no práve naopak. Od môjho návratu som stále v jednom kole. S Janou ( ktorá sa btw v piatok stala blogerkou roka) tieto dni pracujeme na veľkých projektoch. Stále riešime stylingy a beháme po obchodoch. Veľká výhoda tohto celého je, že niekedy objavím kúsky oblečenia, pri ktorých si poviem že ich musím mať! Príkladom je aj táto biela mikina, ktorú som našiel v concept store ZinZin. GOOD VIBES ONLY je presne nápis, ktorý vystihuje prichádzajúce dovolenkové obdobie. Cez víkend som zbalil foťák, širák, Novesty a vybral sa do Rakúska. Ako vždy, aj tento krát som vytiahol ponožky skoro až pod kolená a vznikol z toho celkom príjemný look plný letnej energie. Čo poviete ?!

My happy feet in latest limited edition of Novesta shoes from recycled denim, backpack Nosene is also made ouf of recycled materials, so basically I’m very ECO FRIENDLY.


Na nohách mám Novesty z ich poslednej limitovanej edície z recyklovaného denimu, ktoré som si tieto dni veľmi obľúbil. Ruksak Nosene je taktiež z recyklovaných materiálov, takže v podstate som celkom ECO FRENDLY.

I’ve discovered a place, where I can relax myself and get some positive energy. I didn’t think, that sitting nearby lake and watching sunset can be so relaxing. At the end it’s all about vibes around us, so don’t forget to surround yourself with only the best ones.  In few days I’m flying out of Slovakia again. This time for well deserved holiday. But let’s talk about it later ! Thank you for reading & have a great day 🙂


Objavil som miesto, kde dokážem zrelaxovať a načerpať novú energiu. Nemyslel som si, že sedieť pri jazere a pozorovať západ slnka, môže byť tak uvoľňujúce. S pozitívnou energiou prichádzajú nové nápady a myšlienky. Sám názov tohto článku hovorí GOOD VIBES ONLY, tak sa nezabúdajte obklopovať tou najlepšiou energiou.  Ja  za pár dní vycestujem na dovolenku, kde bude času na oddych viac. Ale o tom až v ďalšiom článku.  Prajem krásny deň 🙂

jumper – DEDICATED, shorts – ZARA, shoes – NOVESTA, backpack – NOSENE, socks – H&M, sunglasses – ITALIA INDEPENDENT

Photo by Jana Tomas / Janatini

You may also like

Post a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post Next Post