Blog post

HELLO OCTOBER

Prvé októbrové dni… Očakávanie: Farebná jeseň v plnom prúde, keď všetci čakajú, či sa teplota ešte vyšplhá nad 20°c.  Krásna to predstava. No na Zelenom plese vo Vysokých Tatrách to tieto dni vyzerá úplne inak. Keď padla myšlienka vysokohorskej turistiky, neváhal som a začal s balením, pričom som nečakal, že tento rok sa budem brodiť v snehu o čosi skôr, a to hneď prvého októbra. Všetko to začalo približne 4 hodinovým výstupom cez les, postupne medzi skaly a kosodrevinu až k samotnému plesu.

Snehom poprášené skaly sa do rána zmenili na zasnežené štíty a tak neplánovane vznikla séria idylicky vyzerajúcich “jesenných” fotiek a.k.a. októbrová guľovačka…

…Turistické chodníky v ťažko dostupnom teréne neodhrnuté, nenasolené, cestári nikde. No čo vám budem rozprávať… 😀 Prvá pomoc vo forme tekutých hrušiek zachránila túto kalamitnú situáciu.

Na horách treba byť pripravený naozaj na všetko. Ja osobne som čakal aj útok medveďa, ktorý sa ale nekonal. Jedno zviera som však stretol. Kačica, ktorá bola na plese úplne sama, priplávala ku mne, chvíľku sa okolo mňa motala, dokonca mi aj zapózovala a nakoniec ma pozvala na bylinkový čaj. Neodolal som, vymenili sme si instagram a zostali najlepší priatelia dodnes… 🙂

Jedna vec ma však zamrzela. Fľašu hruškovice, sme dopili už druhý deň ráno ! Katastrofa !!! A tak ako som túto fľašu do hory priniesol, tak som si ju aj odniesol naspäť do civilizácie, separoval a hodil do skla. Kačka s medveďom mali radosť. Píšem o tom, pretože som si všimol, že ľudia dokážu aj na takýchto miestach len tak odhodiť plechovky, plastové fľaše a podobne, čím pomaly zakladajú malé skládky odpadu v nadmorskej výške 1 500 metrov. Vždy pamätajme na to, že nejde srnka cez cestu, ale cesta ide cez les…. 

Keď to všetko zhrniem, opäť som sa niečo naučil, utvrdil sa v tom, aké krásne to naše Slovensko je, čo všetko nám ponúka. Zistil som napríklad aj to, že väčšina poliakov nevie odzdraviť, čo samozrejme pripisujem jazykovej bariére… Veď “dobrý deň ” a “dzień dobry ” je úplný hlavolam a keďže sme v horách a bez signálu, google translate by sme na smartfónoch hľadali márne… No nedajte sa odradiť. Atmosféra tohto miesta je priam magická. Prenocovať sa dá na horskej chate pri Zelenom plese a tak za pár dní viete našlapať veľa kilometrov a zažiť kopec srandy.

PS: na mojom instagramovom profile v story s názvom “HIKING” nájdete aj videá z tohto miesta. No a ak máte nejaké otázky tak sa kľudne pýtate. Prajem krásny deň.

CIAO ! 


PHOTO BY MICHAL ČEPEC & ME

Post a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post