Blog post

People who know me, could tell you, that I’m having this oversized scarf “craziness”. It is the fashion accessory which never gets old. Well, at least in my case I got addicted. While I’m on my travels, I always have few of them in my luggage. If you think they’re only for winter to keep you warm, you are wrong ! Are you in the airplane and the awful low-cost airline doesn’t offer you a blanket ?! Not a big deal, just use your scarf and cover up your whole body. Once I used them as a curtains too… Yes, crazy !

Why am I bringing this up ?! Even if days are getting warmer and the summer is coming, I don’t think you should put your winter scarves to the closet and make them wait for the next cold season. Keep them out. They are playful and can look good even with your spring outfit.  Just match the variety of different colours and make it work. I decided for simple blue shirt and vest from camel hair.  What do you think ?


Ľudia, ktorí ma poznajú, vedia, že mám úchylku v šáloch. Tých obrovských… Podľa mňa je to kus oblečenia, ktorý nikdy nezostarne, teda aspoň pre mňa. Aj keď veľa cestujem a váha batožiny je obmedzená, vždy sa nájde miesto pre zopár šálov. Ak si myslíš že ide len o časovo obmedzený zimný kúsok, mýliš sa ! Si v lietadle a tá nízkonákladová letecká spoločnosť ti neponúkne deku ? Žiadny problém, použi svoj “carry on” šál. Ja som ho na Taiwane dokonca použil ako záves na okno… 

A prečo o tom píšem práve teraz ? Aj keď každým dňom je teplejšie a prichádza leto, nemyslím si, že by si mal svoj šál zahodiť naspať do skrine a vytiahnuť opäť v zime. Práve naopak. Nechaj ho po ruke, skombinuj s vestou, sakom alebo košeľou a jarný look je na svete. Ja som zvolil klasickú modrú košeľu a vestu z ťavej srsti.

shirt, jeans & scarf – ZARA, shoes – NOVESTA, vest – CORD DECKER

PHOTO BY JANA TOMAS / janatini

You may also like

Post a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post Next Post